Domov | Zaprti vprašalniki | E-vprašalnik za vrednotenje digitalne kompetence
E-VPRAŠALNIK ZA VREDNOTENJE DIGITALNE KOMPETENCE
Pred vami je elektronski vprašalnik za vrednotenje digitalne kompetence. Razvito digitalno kompetenco v današnjem času potrebujemo za samostojno in odgovorno delovanje v osebnem življenju, pri delu in učenju.
Vse trditve v vprašalniku se nanašajo na določena vedenja in opravila v zvezi z rabo informacijsko komunikacijske tehnologije na petih področjih:
– obdelava informacij,
– komunikacija,
– ustvarjanje vsebin,
– varnost in
– reševanje problemov.
Natančno preberite vsako izmed trditev in jo ocenite, koliko se strinjate, da drži za vas. Vsako od trditev lahko ocenite z eno od treh možnosti: ne drži zame (0), delno drži zame (1), drži zame (2).
Vprašalnik ne išče pravilnih in napačnih odgovorov, vsaka vaša izbira je ustrezna. Da bodo rezultati za vas uporabni, odgovarjajte iskreno. Če česar koli ne razumete dobro, vprašajte za pojasnilo svetovalca, preden se odločite za odgovor.
Vzemite si toliko časa, kot ga potrebujete. Če boste kakšno vprašanje spregledali, vas bo računalnik na to opozoril.
* Vprašalnik za vrednotenje digitalne kompetence je po predlogi Europass priloge »Digitalne kompetence – Samoocenjevalna lestvica« v elektronski obliki pripravil Andragoški center Slovenije v aprilu 2020. Vsi podatki, ki jih boste vnesli v vprašalnik, bodo anonimni in kot take jih bo Andragoški center Slovenije uporabljal zgolj v statistične namene. Vaši podatki bodo vidni le vam in vašemu svetovalcu.
Izbira zahtevnosti vprašalnika
Osnovni uporabnik je uporabnik, ki je vešč uporabe različnih digitalnih naprav predvsem v osebnem okolju, z njimi na spletu išče informacije in ureja nekatere storitve, npr. spletne nakupe, e-plačevanje položnic ipd.
Samostojni uporabnik je uporabnik, ki ima razvito digitalno kompetenco tudi za delovanje v poklicnem okolju, za ustvarjanje, urejanje in varno shranjevanje digitalnih vsebin.
Usposobljeni uporabnik je uporabnik, ki ima digitalno kompetenco razvito na najvišji ravni, zato lahko suvereno deluje v tehnološko zahtevnejših digitalnih okoljih, vključno z ustvarjanjem multimedijskih vsebin.
V vprašalnikih je skupaj opredeljenih 47 izjav, in sicer: na osnovni ravni 21, na ravni samostojnega uporabnika 19 in na ravni usposobljenega uporabnika 17 izjav.
Spodaj lahko izberete raven, za katero menite, da ustreza vašemu znanju, lahko pa enostavno začnete pri osnovnem uporabniku in ob zadostnem številu točk nadaljujete na naslednji – višji zahtevnostni ravni.