SVETOVALNI PRIPOMOČKI
Za izpeljavo svetovalnega procesa
Preglednica svetovalnih pripomočkov za izpeljavo svetovalnega procesa v petih korakih >>
Opomnik za pripravo in izpeljavo osebnega pogovora >>
Shema za intervju – zajemanje podatkov za andragoško eksploracijo >>
Opomnik za prepoznavanje relevantnih delovnih in življenjskih izkušenj >>
Opomnik za ugotavljanje možnih primanjkljajev na področju pismenosti >>
Moj akcijski načrt – izzivi na poti do učenja >>
Za načrtovanje in razvoj kariere
Za učenje učenja
Za vrednotenje znanja in spretnosti
Orodja, ki se uporabljajo v procesu vrednotenja in priznavanje že pridobljenega znanja so razvrščena v štiri faze.
Ugotavljanje je prva faza v postopku vrednotenja že pridobljenega znanja in spretnosti, v kateri odrasli sam ali v sodelovanju s svetovalcem ugotavlja in ozavesti, katero znanje je pridobil v formalnem in neformalnem izobraževanju ter pri priložnostnem učenju. Ugotavlja tudi za kaj in v kakšne namene lahko le-to uporabi.
Orodja, umeščena v to fazo, lahko uporabite tudi v drugih fazah, če je to smiselno.
Orodja
Uvodni pogovor v postopku ugotavljanja in vrednotenja neformalno in priložnostno pridobljenega znanja zaposlenih
Uvodni pogovor je obrazec, ki predstavlja osnovo za vodenje pogovora z odraslim na začetku postopka ugotavljanja in dokumentiranja. Vprašanja v obrazcu lahko svetovalec prilagaja situaciji. Je podpora svetovalcu pri seznanjanju odraslega s postopkom ugotavljanja in dokumentiranja ter pridobivanju osnovnih podatkov o odraslem, pomembnih z vidika namena postopka.
Opomnik za beleženje znanja, spretnosti in kompetenc, pridobljenih s prostovoljskim delom
Opomnik pomaga odraslim pri zapisu znanja, spretnosti in kompetenc, pridobljenih s prostovoljskim delom. Ob opomniku odrasli po korakih ozavestijo prostovoljstvo kot učno izkušnjo, opomnik pa omogoča tudi zapis prostovoljstva v obliki ključnih kompetenc.
Odrasli imajo z uporabo opomnika koristi predvsem na dveh področjih:
- lahko pridobijo potrdilo z opisom s prostovljstvom pridobljenih kompetenc, kot ga opredeljuje 24. člen Zakona o prostovoljstvu,
- s potrdilom lahko obogatijo osebno zbirno mapo, ki prispeva k večji zaposljivosti ter kariernemu razvoju.
Vsako opisano prostovoljsko delo je shranjeno kot PDF dokument in dopolnjeno z osebnimi podatki.
V fazi dokumentiranja svetovalec usmerja odraslega pri zbiranju in urejanju dokumentacije o učnih izidih. Ta mora biti urejana na pregleden način ter za določen namen.
Najpogostejše orodje za dokumentiranje je portfolijo/zbirna mapa učnih dosežkov/listovnik.
Orodja, umeščena v to fazo, lahko uporabite tudi v drugih fazah, če je to smiselno.
Orodja
Europass portfolijo
Europass portfolijo je mogoče pripraviti v okviru Europass Profila, kamor se lahko shranijo vsi življenjepisi, spremna pisma in potrdila, ki so nam dostopna od koderkoli.
Europass nam omogoča učinkovito in jasno predstaviti svoja znanja, spretnosti in kvalifikacije, ponuja tudi možnost priprave spremnega pisma.
Pri pripravi nam je v pomoč vnaprej pripravljena standardizirana struktura, ki ponuja iztočne fraze za oblikovanje vseh delov spremnega pisma. Portal Europass nas obvešča tudi o priložnostih za delo in izobraževanje po Evropi.
Europass Slovenija je dostopen na: https://europass.si/
Je proces presojanja in vrednotenja posameznikovega znanja, spretnosti in/ali kompetenc po določenih kriterijih (standardih, merilih).
Uporabljajo se različne metode in orodja: intervju, vprašalniki, testi, praktični preizkus, opazovanje na delovnem mestu, ocenjevalni centri idr. Praviloma se kombinira več metod in orodij.
Orodja, umeščena v to fazo, lahko uporabite tudi v drugih fazah, če je to smiselno.
Orodja
- Vprašalnik za vrednotenje digitalne kompetence
- Vprašalnik za ugotavljanje kompetence učenje učenja
- Vprašalnik in priročnik za merjenje socialne kompetence v osebnem okolju
- Vprašalnik in priročnik za merjenje socialne kompetence v delovnem okolju
- Vprašalnik in smernice za vrednotenje državljanske kompetence
- Vprašalnik za ugotavljanje kompetence načrtovanje kariere
- Vprašalnik in smernice za vrednotenje kompetence kulturna zavest in izražanje
- Vprašalnik in smernice za vrednotenje kompetence kulturna zavest in izražanje v turistični dejavnosti
Je formalno potrjevanje rezultatov ocenjevanja posameznikovih učnih izidov, pridobljenih v neformalnem izobraževanju in priložnostnem učenju. Gre za uradno priznavanje učnih izidov s podelitvijo potrdila, »certifikata«, ki je »javnoveljaven«.
Za to fazo so vam na voljo povezave do spletnih strani, kjer dobite informacije o možnostih certificiranja.
Zakon o vrednotenju in priznavanju izobraževanja in ENIC-NARIC center
Zakon opredeljuje postopek vrednotenja in priznavanja izobraževanja, namenjen vsem, ki želijo v tujini pridobljeno izobrazbo uveljavljati v Sloveniji. Postopek se izpeljuje za dva namena: za namen zaposlitve ali za namen nadaljevanja izobraževanja. Za izpeljavo postopka je pristojen ENIC – NARIC center, ki zbira in posreduje informacije o slovenskem in tujih šolskih sistemih. Hkrati posameznike in institucije informira ter jim svetuje o slovenskem in tujem izobraževanju. Postopek se zaključi z izdajo mnenja s stani ENIC – NARIC centra, ki omogoča prenos pravic iz ene države v drugo.
Več informacij najdete na: https://www.gov.si/teme/vrednotenje-izobrazevanja-pri-enic-naric-centru/
Vzajemno priznavanje kvalifikacij
Zaradi prostega pretoka delavcev ter svobode ustanavljanja in opravljanja storitev je na evropski ravni omogočeno priznavanje poklicnih kvalifikacij, pridobljenih v drugi državi članici, torej ne v tisti, kjer bo posameznih opravljal poklic. Priznavanje poteka po poenotenih pravilih za vse države členice Evropske unije, EGP in Švice. Informacije glede postopka priznavanja poklicnih kvalifikacij, informacije o zakonodaji, ki ureja poklice, ter o socialni zakonodaji zagotavljanja kontaktni centri, ki delujejo v vseh državah članicah.
Več informacij o zakonodaji, postopku, kontaktnih centrih ter seznam poklicev, ki sodijo v področje vzajemnega priznavanja kvalifikacij najdete na: https://www.gov.si/teme/vzajemno-priznavanje-poklicnih-kvalifikacij/
Nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK)
Sistem preverjanja in potrjevanja NPK je edini sistem v Sloveniji, ki omogoča formalno priznavanje neformalno pridobljenih znanj, spretnosti in kompetenc. V postopku posamezniki pridobijo certifikat o NPK, ki je uradno potrdilo, s katerim dokazuje usposobljenost za opravljanje določenega poklica. Nacionalno poklicno kvalifikacijo lahko pridobi vsak, ki je star najmanj 18 let in izpolnjuje vstopne pogoje za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije. Izjemoma lahko poklicno kvalifikacijo pridobi tudi oseba, ki je mlajša od 18 let, a nima statusa dijaka oziroma vajenca in izkazuje ustrezne delovne izkušnje. Sistem nacionalne poklicne kvalifikacije je namenjen vsem odraslim – državljanom Slovenije, kot tujcem.
Več informacij pridobite na: https://npk.si/